رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری میبد گفت : بازارچه های نوروزی سفال و سرامیک ، صنایع دستی و غذاهای محلی در چهار مکان گردشگری میبد با فعالیت بخش خصوصی دایر است.

رسول مشتاقیان در گفتگو با خبرنگارایرنا افزود: این بازارچه ها در محل نارین قلعه ، روبروی یخچال میبد و روبروی چاپارخانه دایر است و بخش خصوصی با مجوزی که دارد دست اندرکار این بازارچه ها است.

وی تصریح کرد : با نظارت میراث سعی شده در بازارچه ها صنایع دستی به معرض فروش گذاشته شود و در کنار آن یک سری خدمات رفاهی و پذیرایی مانند چای و دمنوش ، بستنی و… هم باید عرضه شود.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری میبد همچنین گفت : میراث فرهنگی متولی بازارچه های نیست اما با نظارت انجام شده غرفه ها به ویژه در حوزه صنایع دستی با کرایه بهایی مناسب در اختیار غرفه داران گذاشته شده است.

بانوان غرفه دار میبدی مستقر در روبروی چاپارخانه نظارت مسئولین فعال در ستاد خدمات سفر را بر امور بازارچه های برگزار شده را خواستار شدند.

آنها معتقدند که مسئولین وظیفه نظارت بر بازارچه ها را برعهده دارند ولی  متاسفانه بر روند برگزاری بازارچه ها نظارت نمی شود به طوری که برگزار کننده های نمایشگاه ها نیز در گرو هزینه ای که برای غرفه ها می گیرند و می خواهند بگیرند تا به حال آن طور که باید با غرفه داران به ویژه بانوان همراهی و همکاری نداشته و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار آنها نگذاشته اند.

در بازارچه های نوروزی میبد آنچه قابل توجه است فراهم کردن زمینه برای  فروش صنایع دستی دیگر شهرها مانند شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی در این بازارچه ها می باشد.

صنایع دستی میبد شامل کاربافی ، زیلو ، سفال ، نقاشی روی سفال ، موتابی ، خراطی و… می باشد که در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده اند.