کد خبر: ۶۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۷ ۱۶:۵۸
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در ایام نوروز ۹۷ مسجد جامع کبیریزد و باغ جهانی دولت آباد، در صدر پربازدیدترین اماکن تاریخی استان یزد قرار گرفتند.

سایه 45 : به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد: "فاطمه دانش یزدی" دبیر ستاد خدمات سفر استان یزد با اعلام این خبر افزود: امسال سعی شده تا رویکرد فعالیت راهنمایان گردشگری مستقر در اماکن مذهبی - تاریخی مبنی بر فلسفه اسلامی این اماکن باشد، لذا در امامزادگان و بقاع متبرکه روحانیون و راهنمایانی مستقر شده‌اند که سوالات شرعی و مواردی از جمله جایگاه اسلام در معماری اسلامی را به گردشگران و مسافران بیان کنند.

وی در ادامه در خصوص ویژگیهای مسجد جامع یزد گفت:  این بنا که متعلق به قرن ششم هجری قمری است به لحاظ معماری از نمونه های شاخص مساجد جامع در کشور است که سردر رفیع، گنبد دوپوش و خوش تناسب و نیز تنوع فضاها، جلوه گاه ذوق و هنر و مهارت هنرمندان مسلمان ایران است. نمای ایوان رفیع با مجموعه ای از زیباترین تزئینات کاشی معرق و نقوش اسلیمی و تزئینات منحصر به فرد آجری بر زیبایی این اثر افزوده است. همچنین مناره های این مسجد با ارتفاع 52 متر نیز از عناصر بی بدیل و شگرف این مسجد است .

مدیر کل میراث فرهنگی استان  باغ جهانی دولت آباد از  دیگر بناهای پربازدید نوروز امسال در یزد عنوان نمود و افزود: این باغ  از بناهای به جای مانده از دوران زندیه می باشد و مجموعه ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آئین، تالار آئینه و سردر اصلی و جنوبی است که چشم گیرترین ویژگی ای بنا، بادگیر 8/33 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود.

این باغ بی بدیل، در سال 1390 شمسی در مجموعه باغهای ایرانی، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: