کد خبر: ۶۲۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ ۰۷:۴۱
افزایش تولید انار با تجهیز باغ ها به سیستم آبیاری نوین و آموزش های ترویجی به باغداران در شهرستان ابرکوه

خبرگزاری ایرنا :  حسن زارع  مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: در سال 1396، تولید محصول انار در این شهرستان نسبت به سال قبل 10 درصد افزایش دارد که علت افزایش تولید، تجهیز باغ ها به سیستم آبیاری نوین و آموزش های ترویجی به باغداران است .

مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه  اظهارکرد: برداشت محصول انار از 630 هکتار باغ های منطقه آغاز شد و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد، پیش بینی می شود، باغداران بیش از11هزارتن محصول برداشت کنند.
وی با بیان اینکه بیش از یک هزار خانوار کشاورز در تولید انار فعالیت دارند، متوسط تولید در هر هکتار را 18تن ذکر کرد که به گفته وی میزان تولید در تعدادی از باغ های منطقه به 30 تن در واحد سطح نیز می رسد.

زارع ارقام انار مرغوب شهرستان را شیرین، ترش، میخوش و ملس ذکر کرد و یادآور شد: کشاورزان ، انار تولیدی را علاوه بر عرضه در استان های همجوار و تازه خوری، بخشی از آن را به رب سنتی مرغوب تبدیل می کنند.

مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: 6 هزار و 480 هکتار از اراضی این شهرستان به محصولات باغی اختصاص دارد که ازاین میزان بیش از سه هزار هکتار به روش آبیاری قطره ای کشت می شود.

وی به کشاورزان توصیه کرد: انارهای پوسیده را از باغ ها جمع آوری و معدوم کنندکه بهترین راه مبارزه با کرم گلوگاه انار است.

زارع ادامه داد: کشاورزان و باغداران نسبت به جمع آوری انجیر از باغ های انار که میزان آفت آن بالا است نیز اقدام کنند.

وی تداوم 2 دهه خشکسالی و بحران کمبود آب را یکی از مشکلات کشاورزان عنوان کرد و افزود: بهترین روش آبیاری برای باغ های منطقه، طرح آبیاری نوین قطره ای و بارانی است.

سطح زیر کشت اراضی زراعی و باغی شهرستان ابرکوه 15 هزار هکتار است.

مرکز شهرستان 51 هزار نفری ابرکوه در 140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: